I letnje Olimpijske igre mladih, Singapur 2010.
|
U određenim sportovima, takmičenja će se odvijati prema izmenjenim pravilima u odnosu na Olimpijske igre. Tako će se:
- u džudou timski takmičiti sportisti iz više NOK-ova;
- u plivanju, biciklizmu i stonom tenisu, u pojedinim disciplinama, zajedno će nastupiti dečaci i devojčice;
- u atletici će takmičiti štafete sastavljene od različitih NOK-ova (kontinentalno);
- košarka će se igrati u izmenjenom formatu, 3 na 3.
|
|
KULTURNI I OBRAZOVNI PROGRAMI
Specifičnost Olimpijskih igara mladih je i u tome što će se uz program sportskih takmičenja paralelno održavati i kulturni i obrazovni programi, koji će se odvijati kroz više od 50 različitih radionica. Za ove potrebe Organizacioni komitet obučio je više od 30 ambasadora koji će biti moderatori aktivnosti u ovim programima.
|
 |
Sportisti će učestvovati u radionicama na kojima će učiti o očuvanju životne sredine, borbi protiv dopinga, o fer pleju, karijeri posle sporta, o lokalnoj, ali i drugim različitim kulturama i imaće direktne kontakte sa šampionima, osvajačima olimpijskih medalja.
Ideja ovih Igara je da inspiriše mlade ljude širom sveta da se bave sportom i da usvoje olimpijske vrednosti i unesu ih u svoj svakodnevni život.
|
|
Sportisti, učesnici Olimpijskih igara mladih, bi trebalo da igraju ulogu ambasadora Olimpijskog pokreta, koji će nakon Igara, svojim vršnjacima preneti svoje iskustvo, stečena znanja i volju za bavljenje sportom.
|
|
SINGAPUR je grad-država koja se graniči sa Malezijom i Indonezijom.
- Ima 4,9 milona stanovnika od kojih je 77% Kineza, 14% Indusa, 1% ostalih.
- Singapur ima 50% zelenih površina!
- Ovaj grad je bio domaćin prve noćne trke u Formuli 1!
- U Singapuru je zabranjen uvoz i distribucija žvakaćih guma!
|
 |