Najuspešniji muški tim Srbije za 2023. godinu – reprezentacija u basketu 3×3

Titulu najuspešnijeg muškog tima Srbije, drugu godinu zaredom u izboru Olimpijskog komiteta Srbije, poneli su prvaci sveta i Evrope – reprezentacija Srbije u basketu 3×3.

Nema im ravnih na planeti već dve godine zaredom. Dominacija srpskog tima još je uočljivija ukoliko se pogleda celokupna istorija basketa 3×3. Na osam svetskih prvenstava naša reprezentacija osvojila je šest titula, jedno srebro i jedno četvrto mesto.

Mentalitet pobednika potvrdili su u 2023. godini na planetarnom šampionatu u Beču. Dejan Majstorović, Strahinja Stojačić, Marko Branković i Mihailo Vasić su nakon 4 trijumfa u grupi, savladali u nokaut fazi Austriju, Letoniju i u finalu Sjedinjene Američke Države. U borbi za zlato Amerikanci su vodili sa 19:15, ali je usledio veliki preokret i Srbija je postala prvak sveta. Bilo je 21:19. Strahinja Stojačić je proglašen za MVP-ija.

Naši basketaši priredili su spektakl i na Šampionatu Evrope u Jerusalimu. Dobili su svih pet utakmica. Selektor Marko Ždero i trener Danilo Lukić opredilili su se za izmenjen sastav. Marku Brankoviću i Strahinji Stojačiću, koji je poneo epitet najboljeg igrača turnira, pridružili su se Nemanja Barać i Stefan Kojić. Petu uzastopnu titulu kontinentalnog prvaka osvojili su pošto su u finalu savladali Letoniju sa 22:20.

Basketaši Srbije kvalifikovali su se i na Olimpijske igre u Parizu.

Reprezentaciji Srbije u basketu 3×3 trofej za najuspešniji muški tim Srbije uručio je gospodin Predrag Vasić, član Izvršnog odbora OTP banke, zvanične banke Olimpijskog tima Srbije. „Sjajna godina je iza nas, osvojili smo još jednom Svetsko i Evropsko prvenstvo. Posle Olimpijskih igara u Tokiju, osvojili smo pet zlatnih medalja u nizu. Nadamo se da ćemo i ove godine da nastavimo taj niz. Olimpijske igre u Parizu su nam najbitnije takmičenje, nadamo se da ćemo doneti najsjajniju medalju kući“, u ime reprezentacije Srbije u basketu 3×3 izjavio je Dejan Majstorović.